معرفی سفیر یا نمایندگی

وضعیت اقتصادی قطر

وضعیت اقتصادی قطر

قطر،‌کشور کوچکی در حاشیه خلیج فارس با وسعت 11586 کیلومتر مربع است که تنها مرز خشکی آن با عربستان بوده و بقیه مرزهای آن بطول 563 کیلومتر آبی و در خلیج فارس واقع شده است. عمده رشد اقتصادی قطر در سالهای پس از کشف منابع هیدروکروبوری آغاز و با مدیریت صحیح در طی سالهای اخیر به سمت متنوع سازی اقتصادی کشور سوق داده شده است. اولین اکتشاف نفت در قطر در سال 1935 در میدان نفتی دخان روی داد و صادرات از این منبع بین سالهای 1939 و 1940 میلادی آغاز شد.

روند تحولات اقتصادی در قطر :

-       خروج قطر از وضعیت "تحت الحمایگی" در سال 1898

-       در دهه 30 صید و صنعت مروارید در قطر رواج داشت.

-       سال 1939 طلیعه صنعت انرژی در قطر می باشد زمانی که شرکت انگلو ـ فارسی برای اولین بار درمنطقه دخان قطر نفت را کشف نمود.

-       در 1971 اولین چاه گاز طبیعی مایع کشف گردید.

-       اولین محموله گاز طبیعی قطر در سال 1997 به ژاپن صادر شد.

قطر در سال 1961 به سازمان اوپک پیوست و کوچکترین عضو این سازمان از حیث جمعیت و سرزمین میباشد. اقتصاد قطر در سالهای 1982 تا 1989 بدلیل پایین بودن قیمت نفت شرایط مناسبی نداشت و بسیاری از شرکت ها برای صرفه جویی در هزینه های خود اقدام به تعدیل کارگران مهاجر که عمدتا از مصر و کشورهای جنوب آسیا آمده بودند، نمودند. رشد قیمت های انرژی در بازارهای بین المللی و همچنین استحصال گاز مایع (معادل 77 میلیون تن در سال) و صادرات گسترده آن درآمدهای هنگفتی را نصیب قطر نمود و از یک طرف باعث شد این کشور حائز بالاترین درآمد سرانه دنیا شود و از طرف دیگر مازاد درآمدها در بخش های گوناگون اقتصادی سرمایه گذاری گردد و ضمن ایجاد تنوع در منابع درآمدی، موجب حرکتی تدریجی در جهت استقلال در بخش منابع هیدروکرویوری شود. شکوفایی اقتصادی قطر همچنین باعث ورود نیروی کار خارجی به این کشور گردید بطوری که نرخ رشد جمعیت در قطر 9.5٪است که یکی از بالاترین نرخ ها در جهان می باشد.

بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده توسط وزارت آمار قطر، رشد جمعیت از 10 سال قبل تا کنون بیش از 3 برابر شده و از 744 هزار نفر به 2.5 میلیون نفر افزایش یافته است.

 

شاخص های کلی اقتصاد قطر

GDP

حدود 750 میلیارد ریال

نرخ رشد

3.4٪

سهم بخش نفت در GDP

54.4٪

سهم بخش غیر نفتی در GDP

45.6٪

سرانه GDP

حدود 400 هزار ریال

نرخ تورم

کل درآمد

344 میلیارد ریال

هزینه ها

204 میلیارد ریال

مازاد

139 میلیارد ریال

 

 

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر