معرفی سفیر یا نمایندگی

روابط اقتصادی ایران و قطر

روابط اقتصادی دو جانبه

پیشینه روابط اقتصادی ایران وقطر به صادرات مواد غذایی از ایران به قطر و تبادل کالا بین مرزنشینان جنوبی ایران و دوحه که از سالیان گذشته آغاز گردید بر می گردد. بیش از صدسال است که این نوع مراودات اولیه بین سکنه دو کشور ادامه داشته و همزمان نیز نیروی کار ایرانی، رفت آمد و مهاجرت خود را به این منطقه آغاز نمودند.

با کشف نفت در این کشور و رونق اقتصادی آن،‌ مرکز توسعه صادرات ایران در خرداد 1355 بعنوان اولین نمایندگی اقتصادی ایران در دوحه افتتاح گردید.

یکی از دلایل عمده تجارت پایین بین دو کشور مشابه بودن ساختار واردات و صادرات ایران و قطر می باشد.

حیوانات زنده و دام به عنوان دومین گروه عمده کالایی صادرات ایران به قطر می باشند. در این زمینه کشورهای استرالیا ، سوریه ، عربستان ، ایران ، کویت و امارات عمده صادرات آنرا به قطر بر عهده داشته  بیش از 96 درصد از نیاز بازار قطر را تامین می کنند .ایران در این گروه 9/12 درصد از صادرات را تامين و جایگاه چهارم را در اختیار دارد.

محصولات شیمیایی آلی سومین گروه کالاهای صادراتی کشورمان به قطر می باشد. شش کشور اول در این گروه عبارتند از آمریکا ، آلمان ، ایران ، ترکیه ، کره جنوبی و ایتالیا . این شش کشور در مجموع 60 درصد نیاز بازار قطر را تامین می کنند . ایران در این گروه جایگاه سوم را در اختیار داشته و 10 درصد نیاز بازار قطر را تامین می نماید.

چهارمین گروه کالایی صادراتی ایران به قطر شامل گوگرد ، گچ ، آهک و سیمان می باشد و سهم ایران 10 درصد از بازار می باشد . در این زمینه کشورهای امارات ، هند ، پاکستان ، چین ، تایلند و تایوان در رتبه های اول تا ششم قرار دارند. در این بخش پتانسیل عظیمی در داخل کشور برای گسترش صادرات به قطر وجود دارد که در صورت تامین امکانات لجستیک در داخل کشور و بازاریابی مناسب در قطر می توان میزان صادرات را تا حد زیادی گسترش داد .

در مجموع پنج گروه کالایی شامل مصنوعات از چدن ، آهن یا فولاد ، حیوانات زنده ، محصولات شیمیایی آلی ، گچ ، آهک و سیمان و چربی ها و روغن های حیوانی یا نباتی تشکیل دهنده بیش از 73 درصد از صادرات کشورمان به قطر می باشند و با توجه به مزيت نسبي كشورمان در توليد اين كالاها مي توانند با برنامه ريزي و بازاريابي مناسب سهم بيشتري از بازار قطر را بخود اختصاص دهند. 

 

 

حجم روابط تجاری

 

سال 94

 

 

بیشترین کالای تبادل شده

صادرات به قطر

118.6

میلیون دلار

سیمان –  حیوانات زنده –

ورق های آهنی و فلزی

واردات از قطر

2.4 میلیون دلار

وسایل الکترونیک –وسایل نقلیه

مجموع تجارت

دو جانبه

124 میلیون دلار

 

 

 

 

 

 

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر